Tek Sayfa Tasarımı (One page design)

Günümüzde internet ortamında hızlı değişimleri hepimiz fark etmişizdir. Özellikle web sitelerinde gün geçtikçe farklı ve özgün tasarımlarla karşılaşmak artık alışılmış bir durum haline geldi. Web sitelerinde ki bu hızlı değişim sayesinde her gün yeni bir web tasarım tarzıyla karşılaşır olduk. Birbirinden farklı, özgün, eğlenceli web sitesi tasarımları kullanıcıların çoğunun dikkatini çekerek rakiplerinden bir adım önde olmayı başardı. Bir bilgiye ulaşmada ilk kaynağın internet olduğunu fark eden tasarımcılar web siteleriyle fark yaratmayı hedef haline getirerek kullanıcıların ilgisini çekti.

Şu an internet ortamında bir çok yeni web tasarım şablonu mevcut. Hepsi farklı ihtiyaçlara hitap eden özgün tasarımlar. Bu tasarımlar arasından öyle bir tanesi var ki hem kullanıcının hem de üreticinin beğenisini kazanan cinsten. One page design olarak da bilinen tek sayfa tasarımları kısa bir süre içerisinde onlarca tasarım arasında dikkat çekmeyi başarıp bir çok kullanıcı ve tasarımcının baş tercihi oldu.
Peki nedir tek sayfa tasarımı diye soracak olursunuz kısa şöyle özetleyebiliriz ; tek bir linkte sitenizin tüm içeriğinin bulunması. Tek bir sayfa içerisinde bir çok alanı barındıran tek sayfa tasarımı sayesinde diğer tasarımlarda olduğu gibi başka bir linkin yüklenmesini beklemeden tüm içerik yüklü olarak tek sayfa içerisinde gelir. Bu da tek sayfa tasarımlarının daha hızlı olmasında en büyük etkendir. Ayrıca tek sayfa tasarımları farklı aygıtlara farklı web tasarımı yapmanızı gerektirmez. Yani ister telefondan,ister tabletten,ister bilgisayardan web siteye girin tek bir url vardır ve görüntü kalitesinde herhangi bir bozulma yaşanmaz. Kullanıcıların rahatlıkla istediği bilgiye erişebildiği tek sayfa tasarımında ziyaretçilerin web siteyi terk etme yüzdesi diğer web sitesi tasarımlarına göre oldukça düşüktür. Kullanımı kolay olan, bilgiye net olarak kullanıcıya sunan tek sayfa tasarımı sayesinde web sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Tabi ki tek sayfa tasarımı her türlü içeriğe uygundur demek çok yanlış olur. Ama eğer web siteniz tek sayfa tasarımına uygun ise hiç düşünmeden tek sayfa tasarımının mükemmel imkanlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz.